Language
Wybierz język
Phone number
Zadzwoń do nas
+48 44 649 06 50
Language
Wybierz język

Aktualności

20.08.2019 | 10 rzeczy, które warto wiedzieć o szkodliwości zwykłych paragonów
Czy wiesz, że 90% wydawanych przy kasach paragonów zawiera w sobie toksyczne substancje, które z łatwością przedostają się do organizmu każdej osoby, która ma z nimi kontakt? Jeśli do chwili obecnej nie zdawałeś/aś sobie sprawy, z jakim zagrożeniem spotykasz się za każdym razem, gdy dokonujesz zakupów, przedstawiamy dziesięć faktów na temat standardowych paragonów zawierających bisfenole.

1.  Paragony od dziesięcioleci są drukowane na papierze termicznym, zawierającym szkodliwy dla organizmów Bisfenol-A (BPA), który nadaje kolor w wyniku utleniania. Niestety ten związek z wielką łatwością przenika przez skórę dostając się do wnętrza organizmu osób, które mają z nim kontakt.

 

2.  Z racji wielokrotnie potwierdzonej naukowo szkodliwości BPA, od 2 stycznia 2020 r. stosowanie tej substancji w paragonach będzie zakazane w Unii Europejskiej. Za naturalny zamiennik uważa się Bisfenol S (BPS), z tego względu coraz większą popularnością cieszą się rzekomo bezpieczne paragony „BPA Free”, zawierające właśnie tę substancję. Niestety jest on równie toksyczny, jak BPA.


3.  BPA i BPS dodaje się do papieru termicznego w postaci wolnej, w związku z czym ich cząsteczki łatwo przenoszą się na wszystko, co ma styczność z papierem, np. skórę, bilony w portfelu, czy żywność w torbie z zakupami.


4.  Zawartość bisfenoli w paragonach jest ok. 250-1000 razy większa niż w puszkach dań gotowych lub plastikowych butelkach.


5.  Kontakt wilgotnych, spoconych lub natłuszczonych dłoni ze zwykłym paragonem nawet dziesięciokrotnie przyspiesza wchłanianie bisfenoli!

 

6.  Szkodliwe bisfenole utrzymują się na skórze do 2 godzin. Oznacza to, że ta ich część, która nie zostanie wchłonięta przez skórę, może być z powodzeniem przetransportowana do wnętrza organizmu ludzkiego poprzez układ pokarmowy (choćby poprzez kontakt z żywnością). Bisfenole mogą w ten sposób osiadać na spożywanym jedzeniu, jakichkolwiek dotykanych produktach, a także przenosić się poprzez dotyk na inne osoby.


7.  Badania potwierdzają, że BPS ma jeszcze większą zdolność do przenikania przez skórę niż BPA, a w 88 % przypadków jego obecność w organizmach ludzkich pochodzi właśnie z paragonów fiskalnych.


8.  Pośród konsekwencji, jakie mogą wywołać bisfenole, różnorodni naukowcy wymieniają m.in.: nadaktywność, otyłość, cukrzycę II stopnia, astmę, zaburzenia pracy tarczycy, zaburzenia płodności, przedwczesne porody, szybsze dojrzewanie, jak również wzrost ryzyka zachorowalności na nowotwory.

 

9.  Badania na myszach potwierdziły, że wpływ bisfenoli na układ hormonalny utrzymuje się przez 3 pokolenia! Dorosłe organizmy przekazują zaburzenie potomstwu.


10.  Grupą wyjątkowo narażoną na wpływ toksyn z paragonów są pracownicy kas, u których poziom bisfenoli w organizmach jest wyjątkowo wysoki, w szczególnych przypadkach przekraczając nawet dopuszczalne normy europejskie.
 


 

Emerson Polska, jako pierwsza firma na rodzimym rynku zdecydowała się wyraźnie zasygnalizować powagę i skalę problemu, informując o możliwych konsekwencjach używania paragonów zawierających bisfenole - zarówno BPA, jak i BPS. Jednocześnie propagujemy ideę Zdrowego Paragonu, zachęcając przedsiębiorców do wyboru rolek fiskalnych pozbawionych toksycznych fenoli.

 

 

Więcej informacji na temat Zdrowego Paragonu, jak również okoliczności jego powstania:
Nadchodzi era Zdrowego Paragonu!

 

 

Strona produktowa rolek termicznych "Zdrowy Paragon":
Świat Biura - Zdrowy Paragon