Language
Wybierz język
Phone number
Zadzwoń do nas
+48 44 649 06 50
Language
Wybierz język

Aktualności

27.07.2019 | Nadchodzi era bezpiecznych zakupów. Era Zdrowego Paragonu!

Każdego dnia setki tysięcy Polaków mają kontakt z paragonami zawierającymi szkodliwe substancje zwane bisfenolami, które z łatwością przenikają przez skórę do wnętrza organizmu. Pomimo, iż część konsumentów zaczyna być świadoma zagrożenia, wciąż olbrzymia większość sprzedawców korzysta z toksycznych rolek kasowych. Wkrótce może to się jednak diametralnie zmienić. Wkraczamy w epokę bezpiecznych zakupów – erę Zdrowego Paragonu!


 

Prawie codziennie każdy z nas odwiedza sklepy lub punkty usługowe, otrzymując w ramach potwierdzenia paragon fiskalny – wydawałoby się bezpieczny kawałek papieru. W rzeczywistości jednak każdy kontakt z dowodem zakupu może mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego? Paragony są drukowane na papierze termicznym, pokrytym zwyczajowo Bisfenolem A lub S (BPA/BPS), które nadają kolor w wyniku procesu utleniania. W przypadku kontaktu z dowodem zakupu, te niebezpieczne związki osadzają się na skórze, a znaczna ich część zostaje wchłonięta do wnętrza organizmu. Pozostałość może także przedostać się do układu pokarmowego (np. gdy nie myjąc rąk mamy kontakt z żywnością).

 

Na dzień dzisiejszy sytuacja wydaje się być skrajnie niekorzystna dla konsumentów, a także pracowników kas. Ogromna większość wydawanych paragonów zawiera bisfenole, które zaburzają gospodarkę hormonalną oraz stanowią szczególne zagrożenie dla zdrowia kobiet w ciąży i dzieci. Kontakt z BPA w tym okresie życia może powodować nadpobudliwość, niedorozwój mózgu, a także, długofalowo, zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwory. To jednak tylko fragment najczęściej wymienianych potencjalnych zagrożeń.

 

 

 

Szkodliwe BPA i równie szkodliwy zamiennik

Z racji wielokrotnie potwierdzanej naukowo toksyczności BPA, od połowy 2011 r. nie może być on składnikiem plastikowych butelek do karmienia niemowląt, sprzedawanych na obszarze Unii Europejskiej. To także powód dodania go do listy substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC) przez Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA). Obecnie obowiązuje ponadto limit dopuszczalnej ilości BPA, która może zostać uwolniona z zabawek dla dzieci w wieku do lat trzech oraz z wszelkich zabawek przeznaczonych do wkładania do ust przez dziecko. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie przez Komisję Europejską

 

 

zakazu wykorzystywania niniejszej substancji w rolkach kasowych, który wejdzie w życie z dniem 2 stycznia 2020 r. Jako dopuszczalny substytut wskazano Bisfenol S, w związku z czym coraz większą popularnością zaczęły cieszyć się iluzorycznie bezpieczne paragony „BPA Free”, oparte właśnie na tym zamienniku. Niestety, kolejne badania wykazały także jego szkodliwość oraz jeszcze większą, w porównaniu z poprzednikiem, zdolność do przenikania przez skórę.

 

W 2013 r. dr Cheryl Watson z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Teksańskiego udowodniła, że BPS nawet w minimalnym stężeniu może zakłócać normalne funkcjonowanie komórek zwierzęcych, przyczyniając się do rozwoju cukrzycy, astmy, wad płodu, a nawet nowotworów. Z kolei prof. Patricia Hunt z Uniwersytetu Stanu Waszyngton potwierdziła zdolność BPA i innych bisfenoli do uszkadzania komórek rozrodczych, dowodząc jednocześnie, że destrukcyjne modyfikacje, powstałe w układzie hormonalnym, przekazywane są na kolejne pokolenia.

 

Inicjatywa pozytywnej zmiany

Emerson Polska, kierując się przeświadczeniem, że zmiany ustawowe to krok we właściwym kierunku, jednak wysoce niewystarczający, postanowił rozpropagować ideę zastąpienia rolek kasowych zawierających BPA innymi, nieporównywalnie bezpieczniejszymi dla pracowników kas i klientów. W ten sposób powstał Zdrowy Paragon – rozwiązanie pozbawione nie tylko bisfenoli A i S, ale również wszelkich fenoli.

 

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży, ugruntowanej pozycji rynkowej oraz uznaniu wśród licznych odbiorców w 25 państwach Europy i świata, firma Emerson Polska jako pierwsza na rodzimym rynku zdecydowała się wyraźnie zasygnalizować powagę i skalę problemu, informując społeczeństwo o możliwych konsekwencjach używania paragonów zawierających bisfenole. „Chcemy zwiększyć świadomość konsumentów w naszym kraju o potencjalnych niebezpieczeństwach wynikających z kontaktu z BPA i BPS, szybkości wchłaniania się obu substancji przez skórę oraz łatwości do osadzania się na wszelkich przedmiotach, z którymi mają kontakt. Jednocześnie propagujemy ideę Zdrowego Paragonu, zachęcając przedsiębiorców do wyboru rolek fiskalnych pozbawionych toksycznych fenoli” – mówi Robert Hanusiak, Wiceprezes Zarządu ds. handlowych w Emerson Polska.

 

 

Obustronne korzyści

Najnowszy produkt marki Emerson to doskonała sposobność dla każdej firmy handlowej czy usługowej do udowodnienia swoim kasjerom oraz klientom zaangażowania w dbałość o ich zdrowie, a tym samym wyróżnienia się w branży jako odpowiedzialny pracodawca i sprzedawca. W obecnej chwili sytuacja dla obu wspomnianych grup jest wielce niekorzystna, gdyż zaledwie 10% dowodów zakupu, otrzymywanych przy kasie, pozbawionych jest toksycznych bisfenoli. „Mając to na uwadze, serdecznie zapraszamy kolejnych partnerów do dołączenia do grona Przyjaciół Zdrowego Paragonu. Naszą ofertę kierujemy do szerokiej grupy odbiorców – nie tylko dużych sieci handlowych, ale i wszelkich aptek, sklepów, salonów usługowych, a także poszczególnych przedsiębiorców, którym pracownicy i klienci nie są obojętni” – dodaje Robert Hanusiak.

 

Inicjatywa marki Emerson Polska to nowatorskie podejście w zakresie paragonów nie tylko w skali naszego kraju, ale i ogólnoświatowej, powstałe w oparciu o staranne analizy aktualnych i nadchodzących trendów związanych z ekologią i zdrowym trybem życia. Potencjał znaczącej redukcji rolek fiskalnych z BPA i BPS na rzecz rozwiązań pozbawionych fenoli jest ogromny, tym bardziej przy coraz większym zainteresowaniu konsumentów składnikami kupowanych i otrzymywanych produktów, a symbolem pozytywnych zmian w tym zakresie może zostać właśnie Zdrowy Paragon. Pierwsze kroki ku erze bezpiecznych zakupów zostały już wykonane, a innowacja marki Emerson zyskuje kolejnych zwolenników pośród krajowych odbiorców, którzy chcą mieć swój udział w stopniowej eliminacji toksycznych substancji z naszej wspólnej codzienności.

 

 

POLECAMY:

 

Jeśli do chwili obecnej nie zdawałeś/aś sobie sprawy, z jakim zagrożeniem spotykasz się za każdym razem, gdy dokonujesz zakupów, przedstawiamy...
10 rzeczy, które warto wiedzieć o szkodliwości zwykłych paragonów

 

 

Więcej informacji na temat rolek fiskalnych bez fenoli "Zdrowy Paragon" znajdziesz pod poniższym linkiem:
Świat Biura - Zdrowy Paragon

 

 

ZAINTERESOWAŁA CIĘ OFERTA ZDROWEGO PARAGONU I MYŚLISZ O ZAMÓWIENIU GO DO SWOJEJ FIRMY?
 

Wszelkie pytania związane z ofertą produktową "Zdrowego Paragonu" prosimy kierować do naszego Biura Obsługi Klienta.